Regeringen nobbar de afghanska tolkarna – ger uppehållstillstånd till talibanerna istället

Morgan Johansson och en ensamkommande taliban. Bild: Frankie Fouganthin CC BY-SA 4.0 / News Online CC BY 2.0 (Flickr)

SVENSK MIGRATIONSPOLITIK

Den senaste tiden har debatten gått het kring de afghanska tolkarna som hjälpt svenska militärstyrkor i Afghanistan. Det handlar om ett cirka tjugotal tolkar som riskerar att dödas av talibanerna för att ha hjälpt Sverige men som trots det inte fått uppehållstillstånd av regeringen.

Nu svarar justite- och migrationsministern Morgan Johansson på varför man inte vill släppa in tolkarna i landet.

– Det är bara husblattar som hjälper det svenska försvaret. Såna vill vi inte ha i Sverige, då kommer de kanske att rösta på Hanif Bali, säger Mogge.

Att tolkarna riskerar att mördas av talibanerna om de stannar i Afghanistan har Minister-Mogge en annan lösning på.

– Regeringen är redo att ge uppehållstillstånd till samtliga talibaner. Enda kravet är att de måste rösta på sossarna eller Miljöpartiet, vilket med tanke på deras värdegrund är högst troligt. I så fall är de mer än välkomna!

– Säga vad man vill om talibanerna, men de är inga husblattar i alla fall, tillägger Mogge.

Statsminister Stefan Löfven är också han mycket nöjd med lösningen.

– Genom att bevilja asyl åt talibanerna har den humanitära stormakten Sverige på ett föredömligt sätt löst Afghanistan-konflikten. Nu kan talibanerna kriga mot alla shunos i förorten istället, säger Löfven med ett nöjt leende på läpparna.

Ska ni inte lösa konflikterna i orten också?

– Nä, dem skiter vi ärligt talat i, säger statsministern.

STÖD OBEROENDE OCH FAKTAGRANSKADE FEJKNYHETER!!! Swisha till 123 357 41 00 eller bli Patreon. Glöm heller inte att sprida Folkhemseliten till vänner och bekanta.

Läs även: Mugabe söker asyl i Sverige – påstår sig vara ensamkommande flyktingbarn

Läs även: Morgan Johansson om skottskadade barnen: ”Dags att börja utbilda barnsoldater”